Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno jaki był realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku w stosunku do roku 2023. Jest to podstawa do wyliczenia waloryzacji emerytur i rent, w tym również mundurowych. Od 1 marca 2025 roku świadczenia wzrosną o 5,5 proc., czyli więcej niż planowana na ten rok inflacja.
Realny ponad inflację wzrost wynagrodzenia w gospodarce w 2024 r. wyniósł 9,5 proc. - był najwyższy od dwóch i pól dekady. Z kolei opublikowany w styczniu przez GUS średnioroczny wskaźnik inflacji w 2024 roku ( 3,6 proc.) był znacznie niższy niż zaplanował rząd Mateusza Morawieckiego, przygotowując projekt ustawy budżetowej na 2024 r. Wtedy zakładano 6,6 proc. inflację oraz wzrost wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej, w tym również w służbach mundurowych o 12,3 proc. Nowy rząd Donalda Tuska podwyższył waloryzację w sferze budżetowej do 20 proc. a nauczycielom - do 30 proc. , co spowodowało, że przeciętny realny wzrost w służbach mundurowych po odliczeniu rzeczywistej inflacji wyniósł 16,4 proc.
Wskaźnik waloryzacji zależy od inflacji i realnego wzrostu płac
Jednak to wzrost realnych płac w gospodarce w 2024 r. ma wpływ na waloryzację ok. 10 mln emerytur, w tym kilkuset tysięcy w służbach mundurowych. Na wysokość wskaźnika waloryzacji wpływają dwa czynniki. Pierwszy z nich to średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2024 r. W styczniu GUS podał, że produkty i usługi w koszyku emerytalnym zdrożały o 3,6 proc.