Po wizytacji Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu przez pracowników Rzecznika Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wysłał wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi problemy dotyczące przestrzegania praw i wolności żołnierzy, a także warunków szkolenia i pełnienia służby.
Opieka nad weteranami i zespół stresu pourazowego
W IW Komandosów jest realizowany program reintegracji dla żołnierzy i weteranów, którzy ulegli wypadkom, odnieśli kontuzje podczas służby lub uczestniczyli w traumatycznych zdarzeniach. Programem prowadzonym przez lekarza, psychologa i rehabilitantów objęci są wszyscy potrzebujący. W ciągu roku wykonywanych jest kilka tysięcy zabiegów. Istniejąca obok jednostki Fundacja „Wspieram cicho i skutecznie" obejmuje opieką ok. 150 weteranów. Doświadczenia programu reintegracji mogą stworzyć podobne programy w innych jednostkach wojskowych
Na szczególną uwagę zasługuje opieka psychologiczna w związku z odnotowywaniem symptomów nabycia zespołu stresu pourazowego (PTSD). Ograniczenia systemu diagnozowania i leczenia skutków PTSD prowadzą często do negatywnych zachowań zarówno w służbie, jak i w domach rodzinnych.