Nowe rozporządzenie Rady Ministrów określi warunki, na jakich w budynkach użyteczności publicznej będą wyznaczane schrony. Wymóg ten obejmie m.in. urzędy, sądy, szpitale oraz placówki edukacyjne, jeśli przebywa w nich określona liczba osób. Przepisy przewidują również wyjątki oraz możliwość lokalizacji schronów poza budynkiem.
Gdzie powstaną schrony? Rząd już nad tym pracuje
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 6 marca 2025 r. w sprawie warunków wyznaczania budynków użyteczności publicznej, w których zapewnia się budowle ochronne, jest na etapie uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych i opiera się na art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Rozporządzenie to szczegółowo określi, w jakich budynkach użyteczności publicznej konieczne będzie wyznaczanie budowli ochronnych. Zgodnie z projektem budowla ochronna będzie musiała zostać wyznaczona w budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, opieki zdrowotnej oraz w budynkach, gdzie stale stacjonują podmioty ochrony ludności.