Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia 90. rocznicy deportacji ludności polskiej do Kazachstanu. Sejm składa w uchwale hołd wszystkim rodakom, którzy ucierpieli w wyniku przeprowadzanej przez Sowietów deportacji z 1936 r., w szczególności tym, którzy w jej następstwie stracili życie.
Za podjęciem uchwały opowiedziało się 428 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
„Dziewięćdziesiąt lat temu władze sowieckie rozpoczęły pierwszą masową deportację ludności polskiej. Ta zbrodnicza operacja uderzyła w Polaków żyjących na terenach ówczesnej sowieckiej Ukrainy położonych przy granicy z Polską. Wywieziono co najmniej 70 tys. mieszkańców tych ziem, w przytłaczającej większości Polaków, i zmuszono ich do zasiedlenia surowego kazachskiego stepu” - napisano w uchwale.