Niepokojące informacje docierają z obszaru służby zdrowia. W ciągu trzech lat na ochronę zdrowia może zabraknąć nawet 160 mld zł — informuje "Rzeczpospolita", pytając co wzrośnie — składki, czy podatki.
Gazeta ocenia, że to ogromna kwota, jako, że — dla porównania — budżet na obronność wynosi w 2024 r. ok. 159 mld zł. "Rzeczpospolita" dotarła do przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH, Instytut Finansów Publicznych i Federację Przedsiębiorców Polskich raportu "Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce – perspektywa 2025–2027". Autorzy przyjrzeli się perspektywom finansowania ochrony zdrowia w kolejnych latach.
"Autorzy raportu zwracają uwagę, że w 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystał prawie wszystkie rezerwy, które kumulowały się w trakcie pandemii w latach 2020–2022. Doprowadziła do tego m.in. zmiana w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z listopada 2022 r. Przeniosła ona ciężar finansowania wielu zadań z budżetu do NFZ. Dochodzą do tego koszty znowelizowanej w 2022 r. ustawy o sposobie ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W efekcie od 2024 r. wydatki NFZ przekraczają znacznie poziom przychodów ze składek i muszą być finansowane dodatkowo dotacją podmiotową z budżetu. Jej kwota w kolejnych latach ma znacząco rosnąć" — pisze "Rzeczpospolita".