Przesłanie pisma do sądu mailem czy też za pośrednictwem platformy e-PUAP nie wywołuje skutków procesowych i nie wymaga podjęcia przez sąd wydrukowania załącznika do maila. Sąd nie jest zobowiązany do np. wezwania do podpisania wydruku, a szerzej – usunięcia jego braków formalnych jako pisma procesowego, którym nie jest. Strona powinna natomiast zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności. Taka jest istota ważnego postanowienia Sądu Najwyższego.
Sprawa powstała na kanwie apelacji powoda wzajemnego. Sąd Apelacyjny w Warszawie w lipcu 2021 r. oddalił tę apelację spółki jawnej od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 30 września 2019 r.
Odpis tego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi powoda wzajemnego 1 marca 2022 r. W dniu 2 maja 2022 r. powód wzajemny przesłał do Sądu Apelacyjnego – za pośrednictwem platformy e-PUAP – pismo w postaci elektronicznej zatytułowane „Skarga kasacyjna”.
Sąd Apelacyjny odrzucił skargę kasacyjną powoda wzajemnego. Sąd drugiej instancji wskazał, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej, a sąd drugiej instancji odrzuca skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu (art. 398 (6) par. 2 k.p.c.).