Trzech obywateli Polski usłyszało zarzuty współpracy z rosyjskim wywiadem. Według ustaleń śledczych, mężczyźni nie tylko zbierali informacje o stacjonowaniu wojsk NATO, ale także przygotowywali się do działań sabotażowych na terenie kraju.
Do zatrzymań doszło 12 maja 2026 r. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Białymstoku, ujęli trzech mężczyzn: 62-letniego A.Ć., 50-letniego D.C. oraz 48-letniego A.P.