Kryzys humanitarny w Syrii jest jednym z najcięższych na świecie – ocenia organizacja pomocowa Care. Sytuacja pogorszyła się po niszczycielskich trzęsieniach ziemi na pograniczu turecko-syryjskim na początku lutego.
– Gorzka prawda jest taka, że wiele rodzin z trudem może przetrwać bez pomocy humanitarnej – podkreślił Karl-Otto Zentel, sekretarz generalny Care Germany.
Również z danych ONZ wynika, że dwanaście lat po wybuchu wojny w Syrii sytuacja w tym kraju uległa pogorszeniu. Obecnie prawie 15 milionów Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej. To o dziewięć procent więcej niż w 2021 roku – podano we wtorek (14.03.2023) w Bonn.
Gorzej niż kiedykolwiek
Agencja ONZ ds. Uchodźców również ostrzegła, że sytuacja humanitarna w Syrii jest gorsza niż kiedykolwiek. 15 marca 2011 roku w następstwie arabskich powstań wybuchły po raz pierwszy w Syrii protesty przeciwko rządom Baszara al-Asada. Siły bezpieczeństwa użyły przemocy wobec demonstrantów. Doprowadziło to do wojny domowej z udziałem międzynarodowym, która trwa do dziś. Według danych ONZ około 90 procent ludności Syrii żyje poniżej granicy ubóstwa.