Uroczystość upamiętniająca 105. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej, najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej, odbyła się w czwartek przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dzięki staraniom związku w 1921 roku przyjęto w Polsce jedną z pierwszych ustaw kombatanckich na świecie.
"Minęło już 105 lat od czasu, gdy przedstawiciele lokalnych kół inwalidów wojennych powołali ogólnopolską organizację. Sformułowana została wówczas szczytna idea solidarności i współpracy wszystkich polskich żołnierzy – inwalidów, bez względu na mundur jaki nosili" – powiedział podczas uroczystości szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell. "Organizacja postawiła sobie również za cel ochronę interesów materialnych i prawnych inwalidów wojennych i ich rodzin. To dzięki staraniom związku 18 marca 1921 roku przyjęta została ustawa o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i ich rodzin. Była to jedna z pierwszych ustaw kombatanckich na świecie" – przypomniał szef UdSKiOR.
"Przez wszystkie lata swego istnienia związek zrzeszał żołnierzy, niezależnie od ich przekonań, pochodzenia czy pozycji, za jedyne kryterium przyjmując ofiarę, jaką złożyli w obronie ojczyzny" – powiedziała podczas uroczystości prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Elżbieta Kazubska.