Vares w środkowej Bośni odżyło, gdy w 2024 roku ruszyła nowa kopalnia srebra, ołowiu i barytu. Inwestycja budzi jednak kontrowersje. Cztery organizacje ekologiczne złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko kanadyjskiej spółce wydobywczej - donosi Reuters.
Jak donosi Reuters, kanadyjska firma Dundee Precious Metals (DPM) przejęła kopalnię we wrześniu 2024 roku, wykupując poprzedniego właściciela - brytyjski Adriatic Metals. Gdy pod koniec roku przeprowadzono pierwsze badania krwi wśród mieszkańców, wyniki okazały się niepokojące: u 17 z 44 osób mieszkających w pobliżu zakładu przetwórczego stwierdzono podwyższony poziom ołowiu.