Ustawa o obronie Ojczyzny nie daje podstaw do zastosowania formy rozkazu dziennego w sprawie zwolnienia żołnierza z terytorialnej służby wojskowej. Stosuje się formę decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego. Fakt, że decyzja nie zawiera pouczenia o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia odwołania nie pozbawia tego aktu charakteru decyzji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w postanowieniu z 14 czerwca 2024 r., sygn. akt III SA/Gd 685/23 żołnierka WOT złożyła do sądu skargę na rozkaz dzienny Dowódcy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku. Wskazała, że 2 listopada 2023 r. została poinformowana o konieczności rozliczenia się z jednostką. W związku ze swym złym stanem zdrowia skarżąca wniosła o osądzenie rozkazu zwolnienia jej ze służby.
W odpowiedzi na skargę Dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku wniósł o oddalenie, skargi. Wyjaśnił, że żołnierka pełniła terytorialną służbę wojskową w 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Gdańsku w okresie od dnia 13 stycznia 2021 r. do dnia 17 października 2023 r. Ze względu na częste nieobecności na ćwiczeniach rotacyjnych, zaskarżonym rozkazem dziennym dowódca stwierdził, że z dniem 17 października 2023 r. zwalnia ją z pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Podkreślił, że żołnierka nie posiada zdolności fizycznych do dalszego pełnienia czynnej służby wojskowej.