Po aktywnej rezerwie żołnierzy, przyszedł czas na funkcjonariuszy. W projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej pojawiła się propozycja powołanie korpusu obrony cywilnej, w ramach którego funkcjonować ma „krajowa rezerwa obrony cywilnej” składająca się z byłych funkcjonariuszy i żołnierzy nie podlegających obowiązkowi służby wojskowej.
Pomysł został ściągnięty ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Tworzą ją osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia. Służbę w aktywnej rezerwie pełni się raz na kwartał jednorazowo, przez co najmniej ustawowe 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Po tym okresie można zostać żołnierzem zawodowym.
Jest to więc forma nieco mniej angażująca od obrony terytorialnej. Za każdy dzień służby żołnierz AR otrzymuje uposażenie (jest ono uzależnione od posiadanego stopnia wojskowego). Warto dodać, że taki żołnierz może być również skierowany na misję.