Co 4-6 minut jedna osoba na świecie umiera z powodu ukąszenia przez węża. Ponad jedna trzecia ofiar to osoby poniżej 20 roku życia, głównie pracownicy rolni i dzieci. W wielu biednych rejonach świata, przede wszystkim w Afryce, brakuje surowicy, poinformował we wtorek w Genewie dr David Williams ze Światowej Organizacji Zdrowia.
Surowica w Afryce. Problemy nie tylko z dostępnością, ale i ceną
Afryka Subsaharyjska ma dostęp do około 2,5 proc. szacowanych potrzeb w zakresie leczenia ludzi ukąszonych przez jadowite węże. W tej części kontynentu ukąszenia jadowitych węży powodują ponad 30 tys. zgonów rocznie. Badania przeprowadzone przez południowoafrykański African Snakebite Institute sugerują, że dane te są mocno niedoszacowane i zgonów może być nawet ponad 50 tys.
Surowica jest w Afryce nie tylko trudnodostępna, ale też bardzo droga, co w praktyce czyni ją niedostępną dla potrzebujących. Ten niedobór spowodowany jest znacznym ograniczaniem produkcji przez wiele firm od lat 80. XX wieku. Lekarstwo to musi być zwykle przechowywane w chłodniach, co przy częstych przerwach w dostawie prądu w większości państw afrykańskich staje się problematyczne.