Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.
W środę ruszyła piąta już edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". Jej celem jest zmiana percepcji choroby otyłościowej wśród Polek i Polaków i obalanie krzywdzących stereotypów. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem: "Szczerze o otyłości. Z miłości".
O chorobie otyłościowej i jej konsekwencjach mówili eksperci podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji na temat otyłości. - Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy: w tym momencie mamy już dziewięć milionów dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też około 400 tysięcy dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała: to może sprawić, że młode pokolenie statystycznie będzie żyło krócej niż ich rodzice i dziadkowie - podkreśliła prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, patrona merytorycznego kampanii.