Teksty zawarte w antologii głęboko poruszają człowieka. Jednak nie jest to literatura wyłącznie o cierpieniu, ale pokazuje również, jak wspaniały i silny potrafi być człowiek - mówi PAP redaktor naczelny „Nowej Polszczy” oraz autor koncepcji „Wojny 2022” Żenia Klimakin.
"W ubiegłym roku zrozumiałem, jak ważne jest zapisywać to, co dzieje się na Ukrainie po 24 lutego. Zależało mi na tym, aby to nie były zwykłe teksty, ale jednocześnie bardzo dobra literatura. Stąd wziął się pomysł na książkę, która poprzez teksty wybitnych pisarzy nie tylko opowie o tym, co się stało, ale będzie również pewną próbą refleksji nad tym, przybliży pytania, jakie padały po wybuchu wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - powiedział PAP Żenia Klimakin.
Książka w ukraińskiej wersji językowej swoją premierę miała w grudniu 2022 r. W antologii zgromadzono fragmenty pamiętników, esejów i wierszy czterdziestu czterech ukraińskich współczesnych pisarzy, którzy przelali swoje emocje na papier. Teksty m.in. Serhija Żadana, Jurija Andruchowycza, Kateryny Babkiny, Andrija Lubki oraz innych powstawały w okopach, okupacji, schronach bombowych, ośrodkach dla uchodźców, na przejściach granicznych, przy dźwiękach syren, w mieszkaniach bez prądu.