Polacy 18 maja wybierają prezydenta. Co ciekawe, to nie w sferze gospodarki, edukacji czy zdrowia, lecz w sprawach obrony państwa prezydent ma rozbudowane kompetencje. Co to dokładnie oznacza, że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych? Wyjaśniamy.
Kompetencje prezydenta dotyczące obrony narodowej i wojska reguluje nie tylko Konstytucja z 1997 r., ale także ustawy, z których obecnie najważniejszą jest uchwalona w 2022 r. Ustawa o obronie Ojczyzny.
Zgodnie z ustawą zasadniczą prezydent nie tylko czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, ale także "stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium".
Prezydent jest też reprezentantem państwa w stosunkach międzynarodowych, przy czym w zakresie polityki zagranicznej współdziała z premierem i szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie jest to zapisane w żadnym przepisie, ale w Polsce utarł się zwyczaj, że o ile premier uczestniczy w szczytach Unii Europejskiej, o tyle prezydent jeździ na szczyty Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), a także Organizacji Narodów Zjednoczonych.