Skoro w ustawie o obronie Ojczyzny nie wprowadzono reguł obliczania terminów, to do wyliczenia okresu służby wojskowej powinny znaleźć zastosowanie przepisy Kodeksu Pracy. Należy zatem stosować art. 300 Kodeksu pracy, z którego wynika, że w sprawach nieunormowanych w przepisach prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, ale wyłącznie wówczas, gdy nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy. Brak jest podstaw, aby okres służby wojskowej w przypadku żołnierza liczyć według odmiennych zasad, niż w przypadku innych pracowników – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
W sprawie rozpoznanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 29 lutego 2014 r., sygn. akt II SA/Sz 962/23 żołnierz został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do pasywnej rezerwy wskutek upływu terminu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej dokonanego przez żołnierza.
Żołnierzowi przyznano:
odprawę w związku ze zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej w wysokości 100 % uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego w ostatnim dniu pełnienia służby, tj. 31 lipca 2023 r., z uwzględnieniem pełnej kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego żołnierzowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym w kwocie 7325,50 zł;