W październiku 1953 r. Nikita Chruszczow został najważniejszym człowiekiem w ZSRR. Jego starszy syn nie żył już od dekady, a tajemnicze okoliczności śmierci zostały wykorzystane do snucia teorii spiskowych. Ta najpopularniejsza głosiła, że Leonid Chruszczow zdradził kraj i współpracował z hitlerowskimi Niemcami. Stworzyć ją mieli agenci KGB wspólnie z... Leonidem Breżniewem.
Gdy Nikita Chruszczow wspinał się po szczeblach kariery w Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR), jego starszy syn najpierw narażał się działaczom młodzieżowej organizacji Komsomoł, potem łamał surowe zakazy NKWD (centralnego organu władz bezpieczeństwa w sowieckiej Rosji i ZSRR w latach 1917-1946), wreszcie został oskarżony o zdradę stanu. Dokładne okoliczności śmierci Leonida Chruszczowa pozostają nieznane.
Niezdyscyplinowany syn partyjnego dygnitarza
W 1914 r. Nikita Chruszczow ożenił się z Jefrosinią Pisariewą, córką operatora windy w kopalni w Ruczenkowie. Na świecie pojawiły się ich dzieci: Julia (ur. 1915 r.) i Leonid (ur. 10 listopada 1917 r.). W 1919 r. Jefrosinia zmarła na tyfus.