Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano zmiany w umundurowaniu i wyżywieniu żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w służbie terytorialnej pełnionej rotacyjnie oraz aktywnej rezerwie.
To kolejny etap nowelizacji przepisów mundurowych po żołnierzach zawodowych, o których pisaliśmy kilka dni temu. Tym razem chodzi o zmiany w rozporządzeniu MON z 13 maja 2022 r. w sprawie umundurowania i wyżywienia oraz innych należności wydawanych żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi (Dz. U. poz. 1131 oraz z 2024 r. poz. 136).
W tych przepisach wykonawczych należało dostosować przydziały kryzysowe do zmian w ustawie z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Przed wejściem w życie tych przepisów służbę w jednostkach wojskowych pełnili żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Nowe ustawowe regulacje zrezygnowały z tej formuły i wprowadziły nowy rodzaj czynnej służby wojskowej w aktywnej rezerwie. W związku z tym § 2 projektu rozporządzenia zapisano, że w pierwszym dniu pełnienia służby w aktywnej rezerwie dowódca jednostki wojskowej wyznacza go na stanowisko służbowe i nadaje mu przydział mobilizacyjny, nie zaś przydział kryzysowy.
Interesujące są zmiany § 25 ust. 5, w których zmieniono termin wypłat „równoważników w zamian za niewydane w naturze przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia” z „z góry” na „z dołu”. Jest to obecnie kwota 69,33 zł miesięcznie dla mężczyzn oraz 63,25 zł dla kobiet. W skład tego zestawu wchodzi m.in. pianka i nożyki do golenia, mydło, proszek do prania, pasta do butów, szampon, szczoteczka do zębów czy podpaski.