Po roku od uchwalenia 11 marca ustawy o obronie Ojczyzny, opublikowano projekt rozporządzenia MON w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez żołnierzy zawodowych. Z zasady, wojskowy nie może dorabiać poza nielicznymi wyjątkami.
Jest to akt wykonawczy do art. 335 ust. 8 ustawy tej ustawy (Dz. U. poz. 2305, z późn. zm.). Generalnie zgodnie z tym artykułem, żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić działalności gospodarczej w ramach w ramach stosunku pracy oraz na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż 1 miesiąc.
Są jednak wyjątki. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz służy może zezwolić na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli:
- nie koliduje to z wykonywaniem zadań służbowych;
- wpływa to na podwyższenie jego kwalifikacji;
- nie narusza to prestiżu żołnierza zawodowego;
- nie dotyczy wyrobów, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji wyrobów obronnych oraz dostaw, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.
Nowością w ustawie jest fakt, że praca zarobkowa nie może być wykonywana przez żołnierza w innej jednostce wojskowej, chyba że za zgodą szefa MON, z wyłączeniem w uczelni wojskowej jako wykładowcy prowadzącego zajęcia dydaktyczne.