Nowelizacja ustawy o Policji, podpisana przez Prezydenta RP 14 października 2024 roku, zmienia zasady dotyczące obywatelstwa funkcjonariuszy. Dotychczas nabycie innego obywatelstwa przez policjanta oznaczało obowiązkowe zwolnienie ze służby, co budziło wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich w kontekście art. 60 Konstytucji RP, gwarantującego równe prawo dostępu do służby publicznej. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zainterweniował w tej sprawie u ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego
Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich
W 2022 roku do RPO wpłynął wniosek o podjęcie działań zmierzających do zmiany ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Chodzi o jej art. 41 ust. 1 pkt 5 w zakresie, w jakim „nabycie obywatelstwa innego państwa" przez funkcjonariusza w czynnej służbie, jest obligatoryjną przesłanką zwolnienia ze służby.
Autor wniosku wskazał, że zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o Policji „służbę w Policji może pełnić obywatel polski". Nie ma więc wymogu wyłączności, co może oznaczać, że kandydatem do służby może być osoba posiadająca inne niż polskie obywatelstwo i jeżeli spełnia warunki ustawowe, to służbę może pełnić. Natomiast dla funkcjonariusza pozostającego w służbie nabycie obywatelstwa innego państwa będzie bezwzględnie oznaczać zwolnienie.