Pod koniec marca weszło w życie rozporządzenie MON z 25 marca br. w sprawie opiniowania służbowego żołnierzy. Nowe przepisy określają sposób i tryb opiniowania żołnierzy w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem służby pełnionej w razie mobilizacji i w czasie wojny, a także terminy opiniowania służbowego; sposób i tryb wnoszenia odwołania od opinii służbowej; wzór arkusza opinii służbowej oraz sposób doręczania opinii służbowej. Pozwoliły na zunifikowanie, a przede wszystkim na uproszczenie tego procesu, w tym również na stworzenie jednego arkusza opinii dla żołnierzy.
Opiniowanie jest nieodłącznym elementem służby wojskowej. Dzięki niemu przełożony może ocenić, jak dany żołnierz wywiązuje się z obowiązków, a także zaplanować jego ścieżkę rozwoju, np. udział w szkoleniach i kursach podnoszących kompetencje. Innymi słowy od tego zależy dalsza kariera żołnierza oraz w przypadku szeregowych i podoficerów przyznanie dodatku motywacyjnego przy ocenie co najmniej bardzo dobrej.
Jest to akt wykonawczy do art. 127 ust. 18 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Nowe regulacje zastępują rozporządzenie MON z 4 lipca 2022 r. w sprawie opiniowania służbowego żołnierzy. Zmiany zostały spowodowane nowelizacją ustawy z 17 sierpnia 2023 r. dotyczącej Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).