Traktat ryski, kończący wojnę pomiędzy Polską a sowiecką Rosją i Ukrainą, został podpisany 18 marca 1921 r. w Rydze. Jak przebiegały rokowania i jak porozumienie oceniane jest przez historyków?
Przypominamy materiał, który ukazał się w Onecie 18 marca 2021 r.
Bitwa warszawska i późniejsza operacja niemeńska były wielkim sukcesem polskiego oręża i być może — jak twierdził brytyjski ambasador w Berlinie lord D’Abernon — "uratowały Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed o wiele groźniejszym niebezpieczeństwem: fanatyczną tyranią sowiecką". Otwarcie do porażki przyznał się sam Włodzimierz Lenin:
"Polacy widzieli w czerwonoarmiejcach nie braci i wyzwolicieli, ale wrogów. […] Ta rewolucja, na którą liczyliśmy w Polsce, nie powiodła się. Robotnicy i chłopi powstali w obronie swojego klasowego wroga, pozwalając, aby nasi dzielni żołnierze z Armii Czerwonej umierali z głodu, zapędzani w zasadzki, pobici na śmierć. […] Nie, myśl o cierpieniach, jakie przyniosłaby następna wojenna zima, była nie do zniesienia. Musieliśmy zawrzeć pokój" (cyt. za: N.Davies, Boże igrzysko...).