Czechy kupują właśnie dla Ukrainy 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej – głównie z krajów Południa. Akcję finansuje ok. 20 państw, a pierwsze dostawy trafią do Ukrainy w czerwcu.
Czechy przeforsowały inicjatywę zakupu dla Ukrainy do 800 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej. Celem jest zapewnienie Ukrainie amunicji dla obrony przed Rosją do czasu zwiększenia wydajności europejskich i ukraińskich fabryk broni. UE zapowiedziała dostarczenie Ukrainie do końca ubiegłego roku miliona sztuk amunicji, ale nie była w stanie dotrzymać tej obietnicy.
Czeska inicjatywa ruszyła oficjalnie 20 lutego 2024 r. na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie prezydent Czech Petr Pavel, były przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, stwierdził, że Ukraina pilnie potrzebuje artylerii i innej amunicji. Zapewnił, że Republika Czeska wie, skąd ją zdobyć. „Udało nam się zlokalizować pół miliona sztuk amunicji kalibru 155 milimetrów i 300 tys. sztuk amunicji kalibru 122 milimetrów” – powiedział Pavel na konferencji. Dodał, że Czechy mogą pozyskać tę amunicję, ale inne kraje poproszono o finansowe wsparcie tej operacji.