Modlitwą na Cmentarzu Żydowskim i złożeniem kwiatów na terenie Memoriału Radegast uczczono we wtorek w Łodzi 79. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto. W latach 1940–1944 hitlerowcy więzili w nim ponad 200 tys. osób; większość z nich nie przeżyła wojny.
Główne uroczystości upamiętniające ofiary i tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej odbyły się na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów). Z tego miejsca ruszały także transporty z ludnością żydowską do obozów zagłady. Przyjmuje się, że ostatni transport został odprawiony z Łodzi do niemieckiego obozu KL Auschwitz 29 sierpnia 1944 r.
"Zebraliśmy się tu, żeby uczcić pamięć moich współbraci, którzy przeżyli tu ostatnie chwile przed wywiezieniem do obozów zagłady. Wiedzieli, że idą na śmierć. My staramy się ich zrozumieć, ale czy wiemy naprawdę, co przeżyli, jak myśleli o dzieciach, ojcach, braciach. Trudno zrozumieć, jak można zostać zgładzonym za to, że należy się do jakiegoś narodu" – mówiła w imieniu ocalałych Hana Svirsky.